Kultura i język

15.03.2019

Jak skutecznie uczyć się słówek?


Jak często tracisz chęć do nauki języka przez nadmierną ilość słówek do opanowania? Z lekcji na lekcję przybywa ich coraz więcej, a Tobie wciąż brakuje czasu i mobilizacji do nadrobienia zaległości?

Otóż, nauka słówek wcale nie musi być taka zła i trudna! Przeczytaj poniższe wskazówki, może znajdziesz coś dla siebie, a nowe pojęcia nie będą Ci straszne.

WYBIERAJ TO, CO WAŻNE

Przerabiacie nowy artykuł, trudną czytankę – podkreślasz co drugie słowo, bo przecież prawie każdego nie znasz i przeraża Cię sama myśl o ich nauce. To błąd! Podziel słowa na 2 grupy: ważne i mniej ważne w tej chwili, a następnie wypisz po kilka z każdej kategorii.

UCZ SIĘ TEMATYCZNIE

Jeśli w danym okresie omawiacie, np. kuchnię, nie próbuj uczyć się słownictwa związanego z podróżą czy środowiskiem. Mieszając kategorie, nie będziesz w stanie zapamiętać wszystkiego dobrze.

POWTARZAJ

W pracy, przy śniadaniu, w autobusie, w pociągu – gdzie tylko się da. Lepiej pięć razy po 5 minut niż 3 godziny bez żadnej przerwy.

PRÓBUJ KOJARZYĆ

Ile osób, tyle skojarzeń danego słowa! Rysuj, twórz rebusy, wymyślaj rymy (nawet dwujęzyczne!) – to na pewno ułatwi przyswajanie słownictwa.

TWÓRZ MAPĘ MYŚLI

Wypisz nowe słowo, narysuj odgałęzienia i rozłóż je na części pierwsze. Zanotuj wszystkie skojarzenia z danym pojęciem, możesz je urozmaicić różnymi malunkami.

UŻYJ APLIKACJI

Dzisiaj mamy już sporo aplikacji, które pomagają w przyswajaniu słówek, a nawet same przypominają o codziennej dawce nauki. Wypróbuj, np. QUIZLET – możesz tu sam tworzyć swoje zestawy lub korzystać z już gotowych.

TWÓRZ FISZKI

Jeśli nie jesteś zwolennikiem technologii, weź kartkę papieru, długopis i stwórz swoje własne fiszki. Słówka, które już opanowałeś odkładaj w jedno miejsce, a te które musisz jeszcze powtórzyć w drugie.

PRZYKLEJAJ KARTECZKI

Niektórzy uczniowie uważają za świetny sposób nauki obklejanie każdej rzeczy karteczką z odpowiednikiem nazwy w obcym języku. Kartka znika dopiero wtedy, gdy na 100% opanujesz dane słowo.

STWÓRZ WŁASNY SŁOWNIK

Zainwestuj w mały zeszyt i notuj w nim słowa! Możesz go podzielić na działy, kategorie albo po prostu wypisywać wszystko po kolei. Od Ciebie zależy jak będzie wyglądał – nauka z niego powinna być czystą przyjemnością.

SŁUCHAJ MUZYKI

Lubisz dobrą muzykę? Świetnie – Włosi mają jej pełno. Przerzuć się od czasu do czasu na włoskie piosenki i spróbuj posłuchać ich ze zrozumieniem. Jak pojawi się nowe słowo, sprawdź jego znaczenie. Nauka słówek przez muzykę, to naprawdę dobra zabawa!

PAMIĘTAJ O KOLORACH

Kolory bardzo pomagają w zapamiętywaniu. Jeśli lubisz ten sposób nauki, podziel słowa na ważne lub mniej przy pomocy kolorów! Zakreślacze w dłoń i do dzieła!

 

Mamy nadzieję, że teraz nauka słówek będzie dużo prostsza!

Poprzednia strona: Pomoce Następna strona: Praca